Létezik egy olyan tudomány, mely szerint születésünk ideje meghatározza jellemünket, és befolyásolja mindennapjaink eseményeit. Ez az asztrológia, melynek ismerjük európai, kínai és indián változatát is. Minden asztrológiai tan alapja visszavezethető az időszámításunk előtti Babilonba, és Mezopoámiába. Történetileg az asztrológia a csillagászat elődje volt, ma azonban sokan áltudománynak gondolják. Először a 11. században különböztették meg az asztrológiát a csillagászattól, ami egy perzsa csillagász nevéhez fűződik.
Az asztrológusok a bolygók állásából vonják le következtetéseiket. Szimbólumrendszerként csillagokat és csillagképeket használnak. A nyugati asztrológiában 12
csillagjegy van, ezt használjuk Magyarországon is. És egyre népszerűbb a kínai asztrológia is, melyben 12 állatjegy ismert (a sárkánytól a disznóig), és öt alapvető elem: a fa, a tűz, a föld, a fém és a víz.
Aki hisz benne, gyakran nézi a horoszkópját, hogy megtudja milyen nap, hét, hónap vár rá, vagy hogy mire figyeljen oda, mire kell vigyáznia. Létezik már külön szerelmi- és karrierhoroszkóp, vagy akár egészségügyi, sőt még illathoroszkóp is.